گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 99/02/08 - 10:32
  • تعداد بازدید خبر : 250
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

بیماران بدون علامت در کووید-19

یکی از اطلاعات کلیدی مورد نیاز برای برآورد شیوع بیماری کووید-19 در جامعه و همچنین انجام سیاستگذاری‌ها و تصمیم‌گیر‌ی‌ها، اطلاع از نسبت بیماران بدون علامت (asymptomatic) و پیش‌علامت (presymptomatic) به کل بیماران و احتمال انتقال عفونت از آنها می‌باشد.گزاره‌برگ حاضر به مرور جدیدترین مقالات منتشر شده در این زمینه می‌پردازد.

155540.mp3 بیماران بدون علامت در کووید-19

نسبت بیماران بدون علامت به‌کل بیماران مبتلابه کوید-19 ، متغیر بوده و از 5 تا 80 درصد گزارش‌شده است. به نظر می‌رسد هنوز شواهد قطعی نیست و مطالعات دقیق‌تر و با حجم نمونه بیشتری برای پاسخ به این سؤال نیاز است.
به نظر می‌رسد این اختلاف مشاهده‌شده، به عوامل متعددی بستگی دارد. در برخی گزارش‌ها بین موارد بی علامت قطعی و موارد پیش بالینی تفکیکی قائل نشده است. همچنین این موضوع به اینکه گزارش مربوط به‌روز چندم ابتلا به عفونت باشد نیز بستگی دارد. در روز اول ممکن است نسبت موارد بدون علامت بالا، گزارش شود ( حدود 80 درصد) اما بسیاری از افراد بدون علامت، در طول زمان دچار علائم خواهند شد و درنهایت نسبت بیماران بدون علامت قطعی کمتر خواهد شد. درنهایت یکی دیگر از دلایل مهم برای متفاوت بودن یافته‌ها در مقالات تفاوت‌های متدولوژی و حتی خطاهایی واضح در مطالعات و گزارش‌های منتشرشده هست.
پیشنهادشده که احتمال بی علامت بودن رابطه معکوس با سن بیماران دارد و در کودکان و نوجوانان بیشتر است.
تقریباً در تمام مقالات نشان داده‌شده که بیماران بدون علامت هم می‌توانند این بیماری را انتقال دهند.

  • گروه خبری : گروه خبری RSS,بهداشت,پزشکی خانواده,اخبار ,روشنگری و پاسخ به شایعات,گزارش تفصیلی
  • کد خبر : 155540
خبرنگار

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید