گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 99/03/19 - 15:39
  • تعداد بازدید خبر : 581
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

آخرین توصیه های سازمان جهانی بهداشت در استفاده از ماسک برای عموم مردم

کلینیک مراقبت های دارودرمانی (فارماکوتراپی) داروخانه 13 آبان، آخرین توصیه های سازمان جهانی بهداشت را در استفاده از ماسک عنوان کرد.

157006.mp3 آخرین توصیه های سازمان جهانی بهداشت در استفاده از ماسک برای عموم مردم

سازمان جهانی بهداشت (WHO) در دستورالعمل اخیر خود  که در تاریخ  5 ژوئن ۲۰۲۰ (16 خرداد 99)  منتشر کرد،بخش قابل ملاحظه ای از دستورالعمل خود را  به مرور آخرین شواهد و مطالعات انجام شده بر روی کارآمدی استفاده همگانی از ماسک در جلوگیری از انتقال و سرایت کووید – 19 اختصاص داد.
همچنین با در نظر گرفتن امکان انتقال ویروس از ناقلین بدون علامت، نقطه نظرات خود را در جدولی منتشر کرده است که تحت شرایط خاصی استفاده عمومی از ماسک های جراحی و پارچه ای را توصیه می کند.

بر این اساس، ماسک جراحی همچنان برای جلوگیری از انتشارعفونت باید توسط تمام افراد علامت دار استفاده شود. همچنین این نوع ماسک، برای حفاظت و پیشگیری از ابتلا در مورد افرادآسیب پذیر مثل سنین بالای 60  سال، افراد با بیماری‌های زمینه‌ای قلبی، دیابت، بیماری‌های مزمن ریوی، سرطان، بیماری‌های عروق مغزی و سرکوب سیستم ایمنی، در شرایطی که نتوانند فاصله فیزیکی مناسب را رعایت کنند، توصیه شده است.

از طرفی در:  

  •  اماکن پرازدحام مانند مساجد و مدارس
  •  مکان هایی نظیر اردوگاه پناهندگان و حاشیه نشین های فقیر نشین که به دلیل تراکم جمعیت بالا امکان رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری فیزیکی میسر نیست
  • و همچنین سطح جامعه، وسایل نقلیه عمومی، درمورد شغل های خدماتی همچون صندوقدارها و کارمندان بانک که در محل کار خود احتمال تماس نزدیک با سایر افراد برای آنها وجود دارد

 استفاده از ماسک پارچه ای، توصیه شده است.

این توصیه نامه همچنین استانداردها و الزامات ماسک های پارچه ای قابل قبول از نظر WHO را نیز شامل می شود.

توضیح این که با توجه به محدودیت های کارایی و فیلتراسیون ماسک های پارچه ای، توصیه استفاده از این نوع ماسک نه به منظورپیشگیری از ابتلا بلکه با هدف کمک به جلوگیری از انتقال ویروس از افراد آلودۀ بدون علامت به سایرین صورت گرفته است.

به عبارت دیگر WHO با در نظر گرفتن محدودیت منابع، کارایی ماسک ها، اولویت های پیشگیری و کنترل عفونت، اولویت استفاده از ماسک جراحی را پس از کادر درمان، به  بیماران علامت دار و افراد آسیب پذیر داده است و برای سایر افراد نیز -در صورت عدم امکان رعایت فاصله ایمن- استفاده از ماسک پارچه ای را کافی می داند.

به این ترتیب  سازمان جهانی بهداشت در آخرین توصیه نامه  خود با دستورالعمل سوم آوریل (15 فروردین 99) مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در آمریکا (CDC) مبنی بر استفاده عمومی از ماسک های پارچه ای هم راستا شده است.

کلینیک مراقبت های دارودرمانی (فارماکوتراپی) مجموعه داروخانه های دانشکده داروسازی

Ref: World Health Organization, Advice on the use of masks in the context of COVID-19, Interim Guidance, Available at: https://www.who.int/publications/i/item/advice-on-the-use-of-masks-in-the-community-during-home-care-and-in-healthcare-settings-in-the-context-of-the-novel-coronavirus-(2019-ncov)-outbreak

 

  • گروه خبری : داروخانه 13 آبان,اخبار
  • کد خبر : 157006
خبرنگار
نسیبه  نصیرپور

نسیبه نصیرپور

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید