گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 1399/09/03 - 10:53
  • تعداد بازدید خبر : 1342
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
ندای تندرستی

آیا واکسن ام ام آر (سرخک، سرخجه و اوریون) می تواند عوارض کووید-19 را کاهش دهد

دانشکده بهداشت و موسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه، راهنمای پاسخ به این پرسش که آیا واکسن سه گانه ام ام آر (سرخک، سرخجه و اوریون) می تواند عوارض کووید-19 را کاهش دهد یا خیر را منتشر کردند.

163291.mp3 آیا واکسن ام ام آر (سرخک، سرخجه و اوریون) می تواند عوارض کووید-19 را کاهش دهد

واکسن ها به سیستم ایمنی بدن کمک می کنند تا بدون ایجاد بیماری شدید پادتن بسازد. واکسن ها همچنین سیستم ایمنی را قادر به تولید سلول های حافظه می کنند و سلول های حافظه فرد را در درازمدت در برابر میکروب های آسیب رسان محافظت می کنند. واکسن اِم اِم آر ترکیبی از ویروس‌های زنده و ضعیف شده سرخک، اوریون و سرخجه است که به منظور پیشگیری از این سه بیماری در دوره شیرخوارگی تزریق می شود. سوالی که مطرح می شود این است که آیا واکسن اِم اِم آر می تواند عوارض کووید-19 را کاهش دهد؟
برخی شواهد حاکی از آن است که واکسن‌ سه ‌گانه سرخک، اوریون و سرخجه ممکن است عوارض عفونت ریه در بیماری کووید-۱۹ را کاهش دهد. واکسیناسیون به گلبول‌های سفید در سیستم ایمنی بدن آموزش می‌دهد که چگونه از بدن در برابر عفونت‌ دفاع کنند و سیستم ایمنی بدن را برای مقابله با تعداد زیادی از عوامل بیماریزا آماده می‌کند زیرا گلبول‌های سفید، مشخصات عامل بیماری‌زا را به خاطر می‌سپارند و بعدها نسبت به عوامل بیماریزای دیگری که مشابهت کمی دارند هم واکنش نشان می‌دهند. این پاسخ ایمنی غیر اختصاصی، اولین خط دفاع در برابر عفونت بوده و به آن پاسخ ایمنی ذاتی گفته می شود. واکسن اِم اِم آر خطر چندانی ندارد و ممکن است تزریق آن‌ در کادر درمان و یا بزرگسالانی که در دوره شیرخوارگی و کودکی آن را دریافت نکرده اند مؤثر باشد؛ هرچند این موضوع نیاز به بررسی های بیشتر دارد.
اگرچه برخی تحقیقات نشان می دهد واکسن اِم اِم آر می‌تواند التهاب و عوارض عفونت ریه در بیماری کووید-۱۹ را کاهش دهد، اما در حال حاضر شواهد قوی برای این موضوع وجود ندارد. در صورتی که شواهد کافی وجود می داشت سازمان بهداشت جهانی و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های امریکا این واکسن را بویژه برای کشورهای در حال توسعه پیشنهاد می‌کرد. به نظر نمی رسد این واکسن بتواند به عنوان جایگزینی برای واکسن در حال ساخت برای کووید-19 در نظر گرفته شود. هنوز نمی توان واکسن اِم اِم آر را به عنوان یک راه پیشگیرانه برای کاهش شدت بیماری کووید-19 پیشنهاد کرد و تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

  • گروه خبری : گروه خبری RSS,کودکان و نوزادان,بهداشت,روشنگری و پاسخ به شایعات,راهنما و دستورالعمل‌ها,گزارش تفصیلی
  • کد خبر : 163291

تصاویر

 آیا واکسن سه گانه  ام ام آر (سرخک، سرخجه و اوریون) می تواند عوارض کووید-19 را کاهش دهد

1 نظر برای این مطلب وجود دارد

سهیلا دبیران

سهیلا دبیران

99/09/09 - 09:21

سلام سلام سلام سلام

پاسخ

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

99/09/10 - 12:20

خواننده گرامی ضمن تشکر از انتخاب مطالب ما برای خواندن،از دقت نظر شما سپاسگزارم. با متخصص ایمونولوژی نیز مشورت شد. مطلب با حذف دو اصطلاح تصحیح شد؟؟

ششششش

ششششش

99/09/13 - 12:58

سسسسسسسسسس

نظر دهید