گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 1399/08/26 - 09:43
  • تعداد بازدید خبر : 210
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
ندای تندرستی

آیا افشرده ی گیاه برنجاسپ در درمان کووید-19 موثر است

دانشکده بهداشت و موسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه، راهنمای پاسخ به این پرسش که آیا افشرده ی گیاه برنجاسپ در درمان کووید-19 موثر است یا خیر را منتشر کردند.

163274.mp3 آیا افشرده ی گیاه برنجاسپ در درمان کووید-19 موثر است

برنجاسپ گیاهی است که خواص درمانی مختلفی دارد. این گیاه بومی مناطق معتدل آسیا، اروپا و شمال آفریقا است. اسانسی که از آن به دست می‌آید خاصیت ضد عفونی‌کننده و ضد انگل دارد و همچنین از آن به عنوان یک داروی گیاهی آنتی اکسیدان، ضد تب، ضد درد، ضد میکروب و ضد قارچ و موثر برای سرما خوردگی یاد می شود. با توجه به خاصیت ضد میکروبی این گیاه، سوال این است که آیا افشرده ی گیاه برنجاسپ می تواند در درمان کرونا موثر باشد؟
برنجاسپ در گذشته به عنوان دارویی برای درمان سندرم تنفسی حاد ناشی از  ویروس سارس مورد استفاده قرار می گرفت. با توجه به شباهت های موجود بین دو ویروس سارس و کرونا، به نظر می رسد عصاره های گیاهی و مشتقات آن در درمان کرونا نیز موثر باشد اما هنوز هیچ شواهدی وجود ندارد که این موضوع را ثابت کند. این گیاه دارویی که از طرف دولت ماداگاسکار مورد تأیید قرار گرفته است، به عنوان داروی موثر در درمان کرونا در حال انجام آزمایشات از سوی گروهی از محققان بین المللی است. سازمان جهانی بهداشت هشدار داده است که هنوز هیچ گونه شواهد علمی وجود ندارد که اثبات کنند گیاه برنجاسپ در درمان کووید-19موثر  است. مطالعات مختلف خاصیت ضد باکتریایی و ضد ویروسی این گیاه را نشان داده اند اما خاصیت ضد ویروسی آن برای کووید-19 هنوز اثبات نشده است. از آنجایی که عوارض این گیاه بر روی انسان نامشخص است، نماینده سازمان جهانی بهداشت در آفریقا اعلام کرده است که مردم باید از استفاده از داروهای آزمایش نشده برنجاسپ برای درمان کرونا خودداری کنند. 

درتعداد کمی از مطالعات خاصیت ضد ویروسی گیاه برنجاسپ مشاهده شده است. برای پاسخ به این سوال که آیا این گیاه در درمان کرونا موثر است شواهد و مطالعات بیشتری نیاز است. چنانچه تحقیقات نشان دهند برنجاسپ در درمان کرونا موثر است، باز هم آزمایش های دیگری مورد نیاز است تا تاثیر بالینی آن را بر روی انسان نشان دهد و همچنین ایمنی آن به عنوان یک دارو را تایید نماید.

  • گروه خبری : ندای تندرستی,طب سنتی,کرونا,روشنگری و پاسخ به شایعات,راهنما و دستورالعمل‌ها,گزارش تفصیلی
  • کد خبر : 163274

تصاویر

آیا افشرده ی گیاه برنجاسپ در درمان کووید-19 موثر است؟

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید