گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 99/02/22 - 14:13
  • تعداد بازدید خبر : 325
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

نرخ مرگ و میر ناشی از عفونت در کووید-19

شاید بتوان گفت مهم‌ترین پرسشی که از ابتدای شروع شدن اپیدمی کووید-19 مطرح بوده این است که چند درصد از مبتلایان (نه بیماران تشخیص داده شده)، به دلیل ابتلا به این بیماری فوت می‌کنند؟ این گزاره‌برگ به پاسخ این پرسش با توجه به مستندات منتشر شده تا حال حاضر می‌پردازد.

156142.mp3 نرخ مرگ و میر ناشی از عفونت در کووید-19

نرخ مرگ‌ومیر ناشی از عفونت در کووید-19 در مطالعاتی که از روش‌های مدل‌سازی استفاده کرده‌اند بالاتر از مطالعات اپیدمیولوژیک با استفاده از تست سرولوژی برآورد شده است. ازآنجایی‌که هر دو نوع مطالعه ممکن است در برآورد این نرخ دچار خطاهایی باشند و همچنین به دلیل کم بودن تعداد مطالعات و تفاوت در نرخ مرگ‌ومیر ناشی از عفونت بین آن‌ها، به نظر می‌رسد که هنوز به‌طور دقیق نمی‌توان نرخ مرگ‌ومیر عفونت در کووید–19 را تعیین نمود. پیشنهاد می‌شود که برای استفاده از نرخ مرگ‌ومیر ناشی از عفونت در کووید–19 در سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌ها تا به دست آمدن شواهد بیشتر و قوی‌تر در این زمینه صبر نمود.
نشان داده‌شده که احتمال مرگ‌ومیر در کووید–19 ارتباط مستقیم با سن بیماران دارد و ممکن است یکی از دلایل اختلاف بین نرخ مرگ‌ومیر کشورها، ترکیب سنی مبتلایان در آن‌ها باشد. به نظر می‌رسد که نرخ مرگ‌ومیر در کووید–19 در مقایسه با بیماری‌های مشابه مانند آنفولانزا ارتباط بیشتری با سن بیماران داشته باشد بنابراین بهتر است در مدل‌سازی‌ها برای برآورد میزان مرگ‌ومیر در کووید-19 به‌ویژه در هنگام استفاده از مدل‌های سایر بیماری‌ها، ترکیب سنی جمعیت هدف موردتوجه قرار گیرد.
در مطالعه استان گیلان نرخ مرگ‌ومیر ناشی از عفونت از سایر مطالعات پایین‌تر گزارش‌شده که ممکن است به دلیل کم شماری تعداد بیماران فوت‌شده باشد.
برای دریافت گزارش اینجا کلیک نمایید.

 

تنظیم: مهندس سارا نعیمی
منبع: موسسه ملی تحقیقات سلامت جمهوری اسلامی ایران

  • گروه خبری : گروه خبری RSS,عفونی,اخبار ,روشنگری و پاسخ به شایعات,گزارش تفصیلی
  • کد خبر : 156142
خبرنگار
سارا  نعيمي

سارا نعيمي

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید