گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 1399/08/26 - 10:15
  • تعداد بازدید خبر : 422
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
ندای تندرستی

آیا گلاب در برابر ویروس کرونا خاصیت ضدعفونی دارد

دانشکده بهداشت و موسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه، راهنمای پاسخ به این پرسش که آیا گلاب در برابر ویروس کرونا خاصیت ضدعفونی دارد را منتشر کردند.

163280.mp3 آیا گلاب در برابر ویروس کرونا خاصیت ضدعفونی دارد

در پی شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان، بسیاری از شهروندان برای کاهش احتمال ابتلا به این ویروس، ضدعفونی کردن دست ها و نیز سطوح محل تماس را در اولویت کارهای روزانه قرار دادند. در این بین برای برخی این سؤال پیش آمد که آیا محصولاتی چون گلاب نیز خاصیت ضدعفونی دارد.
براساس برخی توصیه های سنتی، استفاده از گلاب به دلیل نقش ضدعفونی که دارد باعث پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید 19 و همچنین بهبود علائم آن می شود. اما لازم است بدانیم تاکنون هیچ مطالعه ای نقش ضدعفونی کنندگی این ماده را در برابر ویروس ها خصوصا ویروس کرونا به اثبات نرسانده است. اگرچه گلاب از نظر خواص مفید برای سلامتی بدن، خصوصا اعصاب و روان، اهمیت دارد اما نقش ضدعفونی کنندگی آن از نظر علمی تایید نشده است. در برخی مطالعات مشاهده شده که عصاره ی گل محمدی با درجه ی غلظت بالا، درجاتی از خاصیت آنتی باکتریایی از خود نشان داده است که البته در این‌باره نیز بین نتایج مقالات مختلف تضاد وجود دارد. از طرفی باید توجه داشت که عامل ایجاد کننده ی بیماری کووید 19 از جنس ویروس هاست.
براساس مطالعات و شواهد علمی موجود، گلاب هیچ نقشی در ضدعفونی سطوح و دست ها در برابر ویروس کرونا ندارد. توصیه می شود برای ضدعفونی از الکل و وایتکس، براساس دستورالعمل های اعلام شده استفاده کنید.

  • گروه خبری : طب سنتی,عفونی,پزشکی خانواده,روشنگری و پاسخ به شایعات,راهنما و دستورالعمل‌ها,گزارش تفصیلی
  • کد خبر : 163280

تصاویر

آیا گلاب در برابر ویروس کرونا خاصیت ضدعفونی دارد؟

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید